ساخت کوچکترین آی.سی جهان به اندازه کوچکتر از یک دانه نمک!

Posted By on خرداد ۲۰, ۱۳۹۰ | ۰ comments


به گزارش فارنت و به نقل از گیزمودو محففان شرکت آی.بی.ام اولین آی.سی (Integrated Circuit) جهان از جنس گرافین (Graphene) را خلق کردند که در اندازه‌ای شگفت‌آور و کوچکتر از یک دانه نمک است.

گرافین نام یکی از آلوتروپ‌های کربن است که در آن تنها یکی از این لایه‌های گرافیت وجود دارد و به عبارتی چهارمین الکترون پیوندی کربن است که به عنوان الکترون آزاد باقی مانده ‌است.

first-graphene-based-integrated-circuit-constructed-on-a-wafer-of-silicon

این آی.سی یک میکسر فرکانس پهنای باند  به حساب می‌آید که قادر به کار با فرکانس ۱۰ گیگاهرتز است. یگذارید از گرافین بیشتر برای شما بگوئیم که این ماده شگفت‌آور تقریبا غیرقابل تخریب‌ترین ماده جهان است که ۲۰۰ برابر قوی‌تر از فولاد و ۱۰۰ برابر رساناتر از سیلیکون به حساب می‌آید!

جهان فناوری بالاخره این ماده را در ارتباطات با پهنای باند بالا و تلفن‌های همراه هوشمند و نمایشگرها و تلویزیون‌ها زیارت خواهد کرد و محققان آی.بی.ام تاکنون نتوانسته بودند این ماده را با دیگر فلزات و اکسیدها پیوند بزنند که بر آن نیز غلبه کردند. در قیاس با سیلیکون ترانزیستورهای ساخته شده از گرافین بسیار ارزانتر خواهند بود و این به معنای تاثیر بر بازار و قیمت تلفن‌های همراه هوشمند و دستگاه‌های پرتابل است.

پایان مطلب/

در همین زمینه بخوانید:

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *