تکنیک های جدید تصویر برداری پزشکی و آینده تشخیص طبی

Posted By on خرداد ۲۴, ۱۳۹۱ | ۰ comments


به نظر می رسد وقت آن رسیده که دستگاههای رادیوگرافی قدیمی را درون سطل زباله بیندازیم، سونوگرافی را به موزه بسپاریم و حتی با ام-آر-آی هم خداحافظی جانسوزی داشته باشیم. تکنیک تصویر برداری جدیدی در راه است که آینده تشخیص پزشکی را متحول خواهد کرد، طوری که پزشکان قدر خواهند بود کوچکترین اتفاقات بدن شما را با وضوح بالایی مشاهده کنند.

دکتر کارل بوتا از دانشگاه تکنولوژی دلف در هلند ماجرا را اینطور شرح می دهد:

پیشرفت سخت افزارها و الگوریتمهای گرافیکی، همانند تغییری که در تصاویر ترسمی ایجاد کردند، در رندر کردن داده های تصاویر پزشکی بر اساس خصوصیات جسمی هم توانایی جدیدی به ما داده اند

خب راستش را بخواهید احتمالا در برخورد انقلابی با روشهای قدیمی تصویربرداری کمی تند رفته ایم، چون در حقیقت تکنیک جدید از تمام ظرفیت های روش های تصویر برداری کلاسیک استفاده خواهد کرد اما از روشهای نوینی برای ترکیب داده های عظیم تصویری استفاده می کند تا تصاویر بسیار واقعی را از محیط بدن به ما ارائه بدهد.

بعنوان مثال تصویر بالا یک نمونه اولیه از تصاویر سبک جدید است که با استفاده از رندر کردن حجم دقیق به دست آمده است و نتیجه آن با تصاویر رادیوگرافی قدیمی زمین تا آسمان فرق دارد. با این حساب در آینده جراحان می توانند قبل از حاضر شدن بر بالین بیمار، لحظه لحظه جراحی خود و جزییات فیزیکی و بافتی بیمار را تنها با چند کلیک تجسم کنند. شاید سایرین هم دوست داشته باشند چند عکس این چنینی از خودشان در آلبوم خانوادگی خود داشته باشند. یا حتی با چنین عکسهایی در فیس بوک و شبکه های اجتماعی به هنر نمایی بپردازند.

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *